خبر خوب برای دیابتی‌ها: سلول‌هایی که با اپ موبایل انسولین تولید می‌کنند

[ad_1]

سلامت آنلاین- یک گروه از دانشمندان در چین، سامانه‌ای فراهم آورده‌اند تا با استفاده از یک گوشی هوشمند تلفن بتوان در زمان نیاز، مستقیماً به سلول‌های مهندسی‌شده دستور داد انسولین تولید کنند. این سیستم اکنون در موش‌های مبتلا به دیابت تست شده است.

به گزارش سلامت آنلاین، هم‌اکنون حدود ۴۱۵ میلیون فرد بزرگسال مبتلا به بیماری دیابت در سراسر جهان زندگی می‌کنند و تعجب‌آور نیست که بازاری چند میلیارد دلاری پیش روی تولیدکنندگان دستگاه‌ها و راهکارهای مرتبط با این بیماری باشد و آنها را به سرمایه‌گذاری و تحقیق در این زمینه گسیل دهد.

هرچند که فنآوری‌های عرضه‌شده در این زمینه اغلب شامل مدیریت آسان‌تر بیماری می‌شوند اما بر اساس گزارش تحقیقی که در نشریه  Science Translational Medicine منتشر شده است، دانشمندان در چین بتازگی موفق شده‌اند سیستمی طراحی کنند که از طریق آن می‌توان فقط با استفاده از یک گوشی موبایل و برنامه مخصوص آن به سلول‌های کاشته‌شده در بدن دستور داد انسولین مورد نیاز فرد مبتلا به دیابت را تامین کنند.

«هایفنگ یه»، از دانشگاه علوم طبیعی ایست‌چاینا همراه با همکارانش از تلفیق سلول‌درمانی و اپتوژنتیک برای تنظیم فعالیت سلول‌ها استفاده کرده‌اند.


اپتوژنتیک در این زمینه، نقشی کلیدی داشته و به سلول‌ها توانایی پردازش سیگنال‌ها یا پیام‌های ارسالی از گوشی هوشمند و کنترل فرآیندهای بیولوژیک به وسیله تابش نور را داده است.

این گروه توانسته‌اند با ایجاد تغییراتی در سلول و استفاده از یک پروتئین حساس به نور، دستور ساخت انسولین را از طریق طراحی ال‌ای‌دی‌های بیسیم مادون قرمز (FRLs) صادر کنند. هم چراغ‌های ال‌ای‌دی و هم سلول در یک غلاف زیست‌سازگار نرم تعبیه و زیر پوست موش مبتلا به دیابت کاشته شد تا نتایج بررسی شود.

این سیستم همچنین شامل یک برنامه مبتنی بر سیستم اندروید برای گوشی هوشمند است که کار کنترل بیسیم چراغ‌ها را به عهده دارد، جعبه‌ای شامل یک مدار الکترومغناطیس برای فعال کردن چراغ‌ها و یک سیستم فعال‌شونده با بلوتوث برای اندازه‌گیری قند خون نیز در این فرایند نقش ایفا می‌کند.

همه اینها مجموعه‌ای را گرد می‌آورد که سنجش میزان قند خون را به طور خودکار و به صورت دوره‌ای همراه با تعیین میزان مورد نیاز انسولین و تولید و ترشح آن را به عهده می‌گیرد.

با توجه به گزارش این تحقیق، موش‌های مبتلا به دیابت هر روز تحت ۴ ساعت تابش قرار می‌گرفتند و سیستم قادر بود سطح پایداری از تولید انسولین را به مدت ۱۵ روز حفظ کند.

محققان گفته‌اند دو ساعت پس از تابش، موش‌ها قادر بودند به سطحی از میزان قند خون دست یابند که در موارد غیر ابتلا به دیابت دیده می‌شود؛ بدون آن که عوارض جانبی خاصی در آنها دیده شود. (سلامت آنلاین/ ترجمه: زری حسین‌زاده)

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *