پیشنهاد حذف ثروتمندان از دریافت خدمات طرح تحول سلامت، علمی و عادلانه نیست

[ad_1]

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر لزوم دسترسی یکسان تمام افراد جامعه به خدمات درمانی تاکید کرد و گفت: پیشنهاد حذف افراد ثروتمند از دریافت خدمات طرح تحول سلامت، علمی و عادلانه نیست.

دکتر سیامک مره صدق در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: دسته بندی مردم بر اساس سطح برخورداری مالی با ذات طرح تحول سلامت منافات دارد و همه به یک میزان باید از خدمات تحول سلامت بهره مند شوند.

وی عنوان کرد: برخی ها این سوال را مطرح می کنند که چرا در روند اجرای طرح تحول سلامت، افراد برخوردار و قشر محروم به یک میزان از خدمات درمانی بهره مند می شوند و به همین دلیل بهتر است ثروتمندان در مراکز خصوصی خدمات درمانی دریافت کنند، در حالی که جدا کردن افراد به معنای طبقاتی کردن درمان جامعه است و طرح چنین موضوعی با آن چه که در طرح تحول سلامت تعریف شده است،  سنخیت ندارد.

وی با بیان این که تمام بیمه های پایه در دنیا به یک اندازه خدمات درمانی در اختیار مردم چه ثروتمند و چه کم برخوردار قرار می دهند، تصریح کرد: اجرای چنین پیشنهادی منجر به ایجاد سیستم دوگانه ای می شود که در آن افراد حس می کنند مورد بی عدالتی قرار گرفته اند. در مجموع با اجرای چنین سیستمی موافق نیستم.

البته این نماینده مجلس یادآور شد: طبیعی است که باید بخش مهمی از منابع طرح تحول سلامت صرف مناطق محروم شود، اما اینکه دریافت خدمات بیمه پایه را هم بر اساس توانایی مالی افراد تعریف کنیم، مبنای علمی ندارد، بلکه آحاد جامعه باید به خدمات بیمه پایه دسترسی داشته باشند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *