مالیات پایین سیگار در ایران، تاثیر جدی در کاهش مصرف دخانیات ندارد

[ad_1]

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه مالیات پایین سیگار در ایران، تاثیر جدی در کاهش مصرف دخانیات ندارد گفت: در برنامه ششم توسعه میزان مالیات بر سیگار به تصویب مجلس رسید که فعلا نمی توان تغییری در محتوای آن ایجاد کرد، اما در صورت نیاز به تغییر و افزایش مالیات سیگار به دو سوم آرای نمایندگان مجلس نیاز داریم.

دکتر بهروز بنیادی در گفتگو با سلامت آنلاین با اشاره به این که در برنامه ششم توسعه مقرر شد  مالیات از سه محل، تولید داخل، تولید مشترک و تولید برند خارجی دریافت شود، افزود: اما کم بودن میزان مالیات سیگار، اعتراضات و گفت و شنودهای زیادی به دنبال داشت و بسیاری از نمایندگان مجلس معترض بودند که چرا میزان مالیات بر سیگار در کشورهای خارجی زیاد بوده  و در کشور ما کم است و معتقد بودند از برندهای خارجی باید رقم بیشتری بابت مالیات دریافت شود. یکی از معترضان که فوق تخصص ریه بود، اعلام کرد مصرف دخانیات منشا بسیاری از بیماری ها است و هزینه سنگینی را به بخش بهداشت و درمان تحمیل می کند، اما با در نظرگرفتن برخی محدودیت ها و همچنین با طرح مباحثی مثل حمایت از تولید داخل، میزان مالیات تعیین شده برای سیگار به تصویب مجلس رسید. 

وی با بیان این مطلب که طبق گزارش های واصله در دنیا بین ۳۰ ، ۴۰ و حتی ۷۰ درصد مالیات سیگار دریافت می شود که تاثیر بسزایی در کاهش تقاضای سیگار داشته است، ادامه داد: البته ممکن است بحث افزایش مالیات سیگار، به طور مثال شش ماه یا یک سال دیگر دوباره در مجلس مطرح شود که در این صورت به لایحه و هماهنگی مجلس با دولت نیاز داریم.

نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس به بیماری های ناشی از مصرف مواد دخانی اشاره کرد و گفت: برجسته ترین این بیماری ها، سرطان ریه و سرطان حنجره هستند که بیشترین آسیب را به به سیستم تنفسی وارد می کنند. علاوه بر این ها دخانیات باعث آلزایمر، بیماری پوکی استخوان و در زنان نیز سبب ناباروی، سقط جنین و ایجاد ضایعات جنینی نیز می شود. 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به مردم توصیه کرد تا برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های غیرواگیر، از مصرف مواد دخانی خودداری کنند.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *