تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای ۶۴ میلیون ایرانی

[ad_1]

سلامت آنلاین- قائم مقام وزیر بهداشت اظهار داشت: طبق آمار، تا به امروز ۶۴ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۹۵۰ پرونده الکترونیک سلامت برای شهروندان تشکیل شده است.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری افزود: مهم ترین نقص در مورد پرونده الکترونیک در کشور مربوط به شهروندان تهرانی است. با فعالیت مراقبان سلامت، هم اکنون تعداد پرونده های الکترونیک تهرانی ها نیز در حال افزایش است و مراقبان سلامت نیز بر حسب محیط جغرافیایی پرونده الکترونیکی تشکیل می دهند.

قائم مقام وزارت بهداشت ادامه داد: هم اکنون بحث تشکیل پرونده الکترونیک در مناطق جنوبی و حاشیه تهران تکمیل شده است که در بعضی موارد خود افراد خدمات دریافت می کنند و برای شان پرونده الکترونیک تشکیل می شود یا مراقبان سلامت از آن ها دعوت می کنند.

حریرچی یادآور شد: بر اساس بند «ج» ماده هفت قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، هرگونه تبلیغات هرگونه خدمات و تبلیغات آسیب رسان مرتبط با حوزه سلامت مردم ممنوع بوده و برخوردهای قانونی با مبلغان صورت خواهد گرفت. 

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص موضع وزارت بهداشت در خصوص تبلیغات صدا و سیما گفت: در تبلیغات تلویزیونی مرتبط با سلامت شهروندان، سازمان استاندارد و وزارت بهداشت نظارت های دقیقی دارند و در صورت تشخیص ناسالم بودن، ممنوعیت تبلیغ را به صدا و سیما اعلام می کنند.

طب زدگی، معضل نظام سلامت

حریرچی با بیان این که طب زدگی یکی از مشکلات عمده بسیاری از کشورها است، عنوان کرد: طب زدگی یعنی با مسائل و مشکلات انسانی برخورد پزشکی داشته باشیم. به طور مثال فردی از چاقی رنج می برد، اما به جای رعایت رژیم غذایی سعی می کند با ساکشن و تخلیه چربی وزن خود را کاهش دهد. در مورد استرس های روحی و روانی نیز همین نکته صدق می کند. مثلا در دوران انتخابات و با سیاه نمایی توسط برخی کاندیدها استرس بر روح و روان مردم مستولی می شد. در چنین شرایطی باید به طور اصولی مشکل را حل کرده و به طب زدگی متوسل نشویم. 

دومین عامل مرگ و میر در ایران

وی با اشاره به این که دومین عامل مرگ و میر در کشور تصادفات رانندگی است، خاطرنشان کرد: برای حل این معضل ابتدا حاکمیت باید با ایجاد بهترین جاده و خودرو از وقوع تصادف جلوگیری کند، در بحث دوم که عامل انسانی دخیل است، رانندگان باید از خوردن و آشامیدن و صحبت با تلفن همراه در حین رانندگی خودداری کنند تا آمار تصادفات کاهش پیدا کند.

مراجعه بیهود به پزشک

قائم مقام وزارت بهداشت با بیان این مطلب که بین ۲۵ تا ۷۵ درصد از انگلیسی هایی که به مطب های پزشکان مراجعه می کنند، بدون مصرف دارو بهبود پیدا می کنند، عنوان کرد: با اطمینان بخشی مراقبت سلامت یا پزشک خانواده، بیمار اطمینان خاطر پیدا می کند که به دارو نیاز ندارد. در مواردی که بیمار مبتلا به سرماخوردگی است تصور می کند اگر پزشک برایش آنتی بیوتیک تجویز نکند، بی سواد است و نیازی به آنتی بیوتیک ندارد.

حریرچی بیان کرد: انجام بسیاری از اقدامات غیر ضروری باعث می شود تا هزینه های غیر ضروری افزایش پیدا کند. به طور مثال ۲۲ درصد پرداختی مردم در بخش دندانپزشکی است در حالی که اگر با انجام اقدامات مناسب پیشگیری کنیم، نیازی به صرف هزینه نخواهیم داشت. این جا نقش وزارت بهداشت به عنوان تولیت نظام سلامت و سیاست گذار این است که خدمات درمانی را مدیریت کند که خوشبختانه این مهم در دولت یازدهم و در طرح تحول سلامت رخ داد و هم اکنون روستائیان و کودکان زیر ۱۴ سال خدمات رایگان دندانپزشکی مثل فلوراید تراپی دریافت می کنند. 

کاهش چشمگیر هزینه های کمر شکن در بخش بهداشت و درمان

وی با بیان این که اگر خانواده ای ۴۰ درصد از ظرفیت هایش را به  بخش بهداشت و درمان اختصاص دهد، دچار هزینه های کمر شکن شده است، افزود: یکی از مهمترین هزینه های کمر شکن سلامت در کشورها، ظرفیت محدود خانواده ها در پرداخت هزینه های درمان است. یعنی اگر خانواده ای زیر خط فقر زندگی می کند، نتواند دو وعده غذا در روز بخورد و نتواند کالری مورد نیاز خود را تامین کند، کوچکترین هزینه درسایر حوزه ها چه سلامت، چه فرهنگی و آموزشی برای چنین خانواده ای کمر شکن است. 

وی یادآور شد: به طور مثال بالاترین هزینه کمر شکن سلامت در  خانواد های ثروتمند روستایی مشاهده می شود، زیرا این خانواده ها به پزشک عمومی مراجعه نکرده و مستقیم به پزشک متخصص مراجعه می کنند. 

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: با توجه به کنترل هزینه ها و این که در حدود ۸۰ درصد خدمات دولتی در بخش بستری انجام می شود، هم اکنون مهمترین علت مواجهه با هزینه های کمرشکن در بخش سرپایی و ملحقات آن است. در جامعه شهری، بالاترین عامل ایجاد هزینه های کمر شکن ابتدا در بخش خدمات سرپایی، دوم دندانپزشکی، سوم خدمات بستری و در مراحل چهارم و پنجم در دارو پاراکلینیک خلاصه می شود.

حریرچی با بیان این که از قانون چهارم و پنجم توسعه، هدف گیری بر مبنای کاهش هزینه های کاهش هزینه های کمر شکن بوده است، گفت: راه حل مقابله با هزینه های کمر شکن ابتدا تامین درآمد متناسب برای خانواده ها و دوم وظیفه حکومت، دولت و نظام های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی است که  خدمات بهداشتی و درمانی بسته پایه بیمه سلامت رایگان در اختیار آن ها قرار دهد. خوشبختانه در طرح تحول سلامت توانستیم حق بیمه رایگان برای خانواده هایی که ظرفیت پرداخت هزینه های درمان را ندارند، فراهم کنیم. 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *