خطر قطع عضو و زخم اندام تحتانی در نیم میلیون ایرانی مبتلا به دیابت

[ad_1]

سلامت آنلاین- مدیر مرکز جامع ترمیم زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: براساس مطالعات همه‌گیرشناسی (اپیدمیولوژیک) در میان بیماران دیابتی کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه مانند ایران، تخمین زده می‌شود که حدود ۵۰۰ هزار ایرانی مبتلا به دیابت در معرض زخم اندام تحتانی و قطع عضو قرار داشته باشند.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر غلامرضا اسماعیلی جاوید افزود: این قطع عضو شامل انگشتان یا کل پا می شود که با شیوه های اصولی و علمی می توان جلوی بخش عمده ای از این کار را گرفت.

جاوید با اشاره به این که ایران از جمله مناطق پرخطر بیماری دیابت است، اظهار کرد: تخمین زده می شود که شیوع دیابت در ایران بیش از ۱۰ درصد است وو این میزان هم در حال افزایش است.

وی ادامه داد: با توجه به جمعیت حدود ۸۰ میلیونی در ایران، حدود ۷ تا ۱۰ میلیون نفر در ایران به دیابت یا عدم تحمل به گلوکز (قند) مبتلا هستند که متاسفانه بخشی از آنان هم از بیماری خود بی اطلاع هستند.

مدیرمرکز جامع ترمیم زخم جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران برلزوم تدوین دوره های مدون آموزشی در حوزه شناسایی پاهای پرخطر و درمان موثر برای مقابله با زخم های مزمن تاکید کرد و گفت: این دوره های آموزشی برای کادر درمانی مانند پزشکان و پرستاران باید برگزار شود. دستیاران فوق تخصصی، داخلی و پرستاران باید به صورت مدون این دوره های آموزشی را بگذرانند تا ضمن فراگیری اصول صحیح مراقبت از پای دیابتی، خدمات مطلوب تری به این بیماران ارائه کنند.

جاوید تاکید کرد که درمان زخم پای دیابتی نیارمند رویکرد تیمی تخصصی و آموزش دیده است و به هیج عنوان به صورت فردی نمی توان مشکلات حوزه پای دیابیتی را درمان کرد.

وی اظهار کرد: کلینیک تخصصی در این زمینه باید در اقصی نقاط کشور ایجاد شود تا برای حفظ پای بیماران دیابتی قدم موثری برداشته شود.

تعداد مبتلایان دیابت در دنیا در سال ۲۰۱۳ میلادی ۳۸۵ میلیون نفر بود و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۳۵ به ۵۹۲ میلیون نفر برسد که نشان دهنده افزایش ۵۵ درصدی مبتلایان خواهد بود. (ایرنا)

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *