کمبود متخصص مغز و اعصاب در کشور

[ad_1]

سلامت آنلاین- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کمبود متخصص و جراح مغز و اعصاب در کشور اشاره کرد و گفت: سالانه ۶۰ جراح و متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه های کشور فارغ التحصیل می شود که این تعداد بایستی در سطح ۴۵۰ حوزه درمانی توزیع شود.

به گزارش سلامت آنلاین، دکتر سید حسن هاشمی در جریان سفر به استان مرکزی در همایش تجلیل از خیران سلامت دلیجان افزود: به دلیل نبود برخی امکانات آموزشی و زیر ساختی در برخی از رشته ها کمبود متخصص وجود دارد که تلاش می شود این مشکلات حل شود.

وی عنوان کرد: دولت تدبیر و امید با قدرت برنامه نظام سلامت را اجرا کرد و از اهداف محوری دولت دوازدهم تداوم اثربخش این برنامه است. تلاش هدفمند و همراهی موثری برای اجرای برنامه تحول سلامت دولت در کشور صورت گرفت اما،این نوزاد مرحله شیر خوارگی را پشت سر گذاشته و برای تبدیل شدن به جوانی برومند راه طولانی در پیش دارد و می طلبد همه دولت را کمک کنند.

وی اظهار کرد: برای ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی و رفع همه مشکلات کشور مجلس شورای اسلامی، نیروهای نظامی، قوه قضاییه، ائمه جمعه، صدا و سیما و دستگاه های فرهنگی باید پای کار باشند و کمک کنند.

هاشمی گفت: رفع مشکلات معیشتی، بیکاری و تحقق اقتصاد مقاومتی با همکاری همه دولتمردان، مجلسیان، نیروهای مسلح، نظامی، قضایی و خیران امکان پذیر است.

وی ادامه داد: هر موفقیتی در کشور حاصل شده نتیجه همدلی، اتحاد بوده است و برای رفع مشکلات کنونی نیز بایستی همه یاریگر دستگاه اجرایی و دولت باشند.

هاشمی گفت: اگر تعهد سیاسی وجود داشته باشد، مشکلات رفع می شود و همه باید با تعهد یاریگر دولت مقتدر برای ایفای آنچه وعده داده است، باشند.

وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشکی گفت: دولت در صدد رفع مشکلات معیشتی، اقتصادی و درمانی مردم است و تخریب و نقد غیرمنصفانه از سوی هر کس که باشد نکوهیده است و باید خدمات دولت را آن طور که هست در جامعه معرفی کرد.

وی اظهارکرد: ایران نسبت به کشورهای منطقه وضعیت بهداشت و درمانی مناسبی ندارد و نسبت به برخی کشورها عقب تر است که می طلبد به سرعت و به شکل منطقی این معضل حل شود.

قاضی زاده هاشمی افزود: با وجود اینکه که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در حوزه بهداشت و درمان اقدامات ارزشمند زیادی انجام شده اما هنوز تا شرایط مطلوب فاصله وجود دارد.

وی بیان کرد: برای بهبود وضعیت و شاخص های بهداشتی و درمانی نیاز به فرهنگ سازی است چرا که پیشگیری مهمتر از درمان است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهارکرد: برخی عادات غلط باید از زندگی مردم حذف شود و الگوی رفتارها و زیست سالم ترویج شود تا کمتر بیماری پیش آید و برنامه های خودمراقبتی و پیشگیرانه باید به صورت جدی گسترش یابد.

وی بیان کرد: بهره مندی از فضای درمانی و تجهیزات برای ارتقای شاخص های بهداشتی و درمانی به تنهایی کافی نیست بلکه با فرهنگ سازی بایستی از بیماری ها پیشگیری شود ضمن این که نیروی متخصص و کارآمد نیز باید به شکل هدفمند افزایش یابد.

وی افزود: شمار پزشکان متخصص و کادر درمانی متبحر در استان مرکزی نسبت به سایر استان ها مطلوب تر است اما باید برای بهبود کیفی امور تلاش مضاعفی داشت.

هاشمی بیان کرد: شمار پزشکان متخصص در شهرستان دلیجان در دولت تدبیر و امید نسبت به سال قبل از ۹۲ سه برابر شده اما، شرایط کنونی نیز پاسخگوی نیازها نیست باید ارتقا یابد.

وی گفت: کمبود پزشک متخصص در دلیجان با به کار گیری نیروی بومی و استفاده از ۳۰ درصد سهمیه در آینده رفع می شود.(ایرنا)

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *