معرفی «شهر بدون عرضه قلیان» در ایران

[ad_1]

سلامت آنلاین- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان گفت: رفسنجان از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان «شهر بدون عرضه قلیان» معرفی شد.

به گزارش سلامت آنلاین، احمد جمالی زاده افزود: از ابتدای سال گذشته با همکاری فرمانداری، نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی و سایر دستگاه ها در راستای جمع آوری قلیان و فرهنگ سازی در این شهرستان با عزم جدی اقدام شد.

وی تصریح کرد: ضمن نصب بنرهایی در زمینه عوارض مصرف قلیان در سطح شهر و برگزاری کلاس های آموزشی و بهداشتی در پارک ها برای مردم، کار جمع آوری قلیان ها هم در دستور کار بود.

جمالی زاده عنوان کرد: متاسفانه در چند سال اخیر استفاده از قلیان برای همه اقشار به ویژه جوانان و بانوان افزایش یافته که به نظر ما، راه چاره آن آموزش و افزایش اطلاعات مردم است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان افزود: در حال حاضر در پارک های این شهر قلیان استفاده نمی شود و با توجه به اینکه از سوی سازمان جهانی بهداشت، رفسنجان به عنوان ‘شهر بدون عرضه قلیان’ معرفی شده و مورد تجلیل قرار گرفته است، مقرر شد تابلوهایی بدین مناسبت در مراکز تفریحی و مبادی ورودی و خروجی شهر نصب شود.

وی اظهار کرد: مقرر شد مجوز عرضه قلیان برای هیچ صنفی در رفسنجان صادر نشود و با متخلفانی که اقدام به عرضه قلیان می کنند، برخورد قانونی انجام شود.

جمالی زاده گفت: مغازه دارانی که داوطلبانه از عرضه مواد دخانی خودداری می کنند به عنوان حامیان سلامت تشویق می شوند.

وی با بیان اینکه با صنوفی که اقدام به تبلیغ دخانیات و ادوات مصرف مواد دخانی کنند نیز برخورد قانونی می شود افزود: مغازه دارانی که مبادرت به خرده فروشی دخانیات می کنند باید با ثبت نام در ‘سامانه ایرانیان’ مجوز عاملیت مجاز دخانیات را دریافت کنند، در غیر اینصورت حق عرضه مواد دخانی را نخواهند داشت.

همچنین مدیر گروه بهداشت و محیط حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان هم اظهار کرد: از ابتدای سال گذشته کار جهادی در رابطه با مبارزه با مصرف قلیان در رفسنجان آغاز شد که همه نهادها از جمله شهرداری، نیروی انتظامی، معاونت بهداشتی و دیگر دستگاه ها همکاری کردند.

مجید رنجبر کاظمی بیان کرد: در این راستا که با آموزش و اطلاع رسانی به مردم، ممانعت از مصرف قلیان در پارک ها، عدم صدور مجوز در حوزه قلیان، بازرسی از فروشگاه ها و سوپرمارکت ها، برخورد قانونی توسط نیروی انتظامی و غیره همراه بود بیش از ۶۰۰ قلیان در این برنامه جمع آوری و معدوم سازی شد.

وی گفت: همچنین برای تداوم این برنامه و جلوگیری از بروز مصرف قلیان بازرسی ها و اهداف برنامه ادامه دارد تا این شهر برای همیشه از مصرف قلیان به دور باشد.

رفسنجان با جمعیت ۳۱۱ هزار نفر در ۱۱۰ کیلومتری شمال کرمان قرار دارد.(ایرنا)

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *