تداوم خدمت به بیماران مناطق محروم با مدیریت یکپارچه نظام سلامت

[ad_1]

سلامت آنلاین- عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه تداوم خدمت به بیماران مناطق محروم با مدیریت یکپارچه نظام سلامت محقق می شود، تصریح کرد: موجودیت طرح تحول سلامت ابتدا وابسته به تجمیع بیمه ها و سپس تامین منابع پایدار است تا همچنان به پویایی و بالندگی خود در جهت خدمات رسانی به مردم و بخصوص اقشار محروم جامعه ادامه دهد.

دکتر احمد حمزه در گفتگو با سلامت آنلاین با بیان این که تخصیص منابع پایدار به طرح تحول سلامت در قانون پیش بینی شده است، افزود: مقرر بود ۱۰ درصد از منابع هدفمندی یارانه ها به طرح تحول اختصاص پیدا کند، اما تا به امروز حتی یک ریال نیز پرداخت نشده و واقعا نمی دانم چرا به امر به این مهمی که با سلامت مردم سرو کار دارد، بی توجهی شده است. البته نتیجه اش نیز مشهود است و شاهدیم که بسیاری از بیمارستان ها، مراکز درمانی و شرکت های تامین کننده تجهیزات پزشکی به مرز ورشکستگی رسیده اند. در صورتی که اگر همین ۱۰ درصد نیز به طرح تحول سلامت اختصاص پیدا می کرد، امروز شاهد مشکلات مالی مراکز درمانی نبودیم.

وی بیان کرد: تاکنون دو بار در مورد تخصیص ۱۰ درصد از منابع هدفندی یارانه ها به طرح تحول سلامت در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس جلسه برگزار کردیم، اما به نتیجه مشخصی دست پیدا نکردیم و این بحث همچنان راکد مانده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تخصیص منابع پایدار به طرح تحول سلامت را یک ضرورت دانست و اظهار داشت: این منابع را می توان از طریق مالیات بر ارزش افزوده، عوارض کالاهای آسیب رسان مثل دخانیات و موارد دیگر تامین کرد. به جز دو سه دهکی که نیاز مبرمی به دریافت یارانه دارند، سایر افراد جامعه به یارانه نیاز ندارند و می توان از این منبع مالی چشمگیر در ارتقای بهداشت و درمان مردم بهره برد. ضمن این که افراد برخوردار جامعه که توان کافی برای پرداخت هزینه های درمان دارند نیز از امکانات طرح تحول استفاده می کنند، در حالی که به اعتقاد من این قشر می تواند هزینه درمان خود را پرداخت کند که با این روند بار مالی طرح تحول سلامت نیز کاهش پیدا می کند.

نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب با اشاره به این که برای جلوگیری از هدر رفت منابع مالی باید تدابیری اتخاذ کرد، گفت: تجمیع بیمه ها یکی از این راه هاست که هر چه دیرتر اتفاق بیفتد به ضرر جامعه است. چرا که برخی از شرکت های دولتی خدمات ویژه درمانی و برخی دیگرحداقل خدمات را به کارمندان تابع خود عرضه می کند که منصفانه نیست. با در نظر گرفتن این نکات، هر چه زودتر باید تمام بیمه ها ادغام شده و یک بیمه خدمات پایه در اختیار مردم قرار گیرد.  به کارگیری سیستم نظام ارجاع و همچنین پرونده الکترونیک نیز از دیگر مسیرهایی هستند که از هدر رفت منابع جلوگیری می کنند.

حمزه عنوان کرد: از ابتدای انقلاب تا زمان اجرای طرح تحول سلامت، کسی  طرحی مشابه طرح تحول سلامت را اجرایی نکرده است و این دکتر هاشمی بود که با تمام مشکلات و موانع پیش رویش پا به میدان گذاشت. با توجه به این که وی تمام نقاط ضعف و قوت طرح را شناسایی کرده و می داند در چه بخشی می تواند هزینه های خود را کاهش دهد و از سوی دیگر روابط حسنه ای نیز با رئیس جمهور دارد، به اعتقاد من همچنان بهترین گزینه برای به دست گیری سکان هدایت وزارت بهداشت و طرح تحول سلامت است. 

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *