«مریم میرزاخانی» در آیینه رسانه‌های جهان

[ad_1]

سلامت آنلاین- خبر مرگ مریم میرزاخانی، نابغه ریاضیات ایران، جهان را متأثر کرد و برخی رسانه‌های خارجی نسبت به این اتفاق ناگوار واکنش‌هایی نشان دادند.

دیروز برخی رسانه‌های خارجی با انعکاس خبر مرگ مریم میرزاخانی، ریاضی‌دان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد آمریکا، به بیان افتخارات او پرداختند. خبرهای منتشر شده از سایت‌های خبری و خبرگزاری‌های رسمی و معتبر دنیا در حاشیه مرگ میرزاخانی بر اثر سرطان یک وجه مشترک داشت و این که همه آنها به اتفاق، او را به عنوان یک زن ایرانی، نخستین زن جهان دانستند که موفق به کسب مدال فیلدز شده بود.

به گزارش سلامت آنلاین به نقل از bbc، مریم میرزاخانی اولین زنی بود که توانست مدال فیلدز را به عنوان معتبرترین و ارزشمندترین مدال ریاضیات به گردن بیاوزید. او روز گذشته در ۴۰ سالگی به دنبال چهار سال دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان، به علت وخامت بیماری، جان خود را از دست داد. او مبتلا به سرطان سینه پیشرفته بود که به مغز استخوانش سرایت کرده و متاستاز شده بود.

مدال فیلدز که به جایزه نوبل ریاضیانت معروف است، تنها چهار سال یک‌بار به دو تا ۴ ریاضی‌دان برتر زیر ۴۰ سال جهان اعطا می‌شود. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ و برای پروژه «هندسه پیچیده و سیستم‌های پویا» به این موفقیت نایل شد.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران، مرگ پروفسور میرزاخانی را باعث تألم بسیار دانست. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز مرگ او را مایه اندوه و ناراحتی ایرانیان دانست. در این میان، فیروز نادری، از مدیران ارشد ناسا و دانشمند ایرانی- آمریکایی در پست اینستاگرامی خود خبر فوت میرزاخانی را این‌گونه بیان کرد که «امروز نوری خاموش شد که قلبم را شکست… برای رفتن خیلی زود بود».

برخی کاربران رسانه‌های اجتماعی، از مقامات ایرانی را نسبت به عدم استفاده از عکس‌ها و تصاویر اخیر میرزاخانی که بدون حجاب بوده‌ است، مورد انتقاد قرار داده‌اند. آنها در عوض از عکس‌های قدیمی نابغه ایرانی بهره برده‌اند.

«مارک تسیر لاوین» رئیس دانشگاه استنفورد درباره میرزاخانی می‌گوید: «پروفسور میرزاخانی نظریه‌پرداز باهوشی در ریاضیات به شمار می‌رفت و نیز فرد متواضعی بود که به افتخاراتش تنها به چشم انگیزه‌ای نگاه می‌کرد که بتواند افرادی را که قصد آمدن در این مسیر را دارند، امیدوار کند و انگیزه‌ای در آنها ایجاد کند. مریم خیلی زود از بین ما رفت اما تأثیری که او در علم به جا گذاشت همچنان باقی است و می‌تواند الهام‌بخش هزاران زنی باشد که قصد ورود به ریاضیات و هر علم دیگری را دارند».

او در ادامه گفت: «مشارکت میرزاخانی به عنوان محقق و یک نمونه، نقش مهم و پایداری بود و با مرگ او، استنفورد و جهان فرد ارزشمندی را از دست داد».

Ibtimes در واکنش به مرگ مریم میرزاخانی، نابغه ایرانی ریاضیات بعد از بیان شرحی از زندگینامه او، به نقل از «کریستین روسو»، رئیس سابق اتحادیه بین‌المللی ریاضیات می‌گوید: «لحظه فوق‌العاده‌ای است. ماری کوری در ابتدای قرن یسشتم میلادی برنده جایزه نوبل فیزیک و شیمی شد اما در رشته ریاضیات، این اولین باری بود که یک زن توانست ارزشمندترین مدال ریاضیات جهان را از آن خود کند».

در زمینه مشارکت‌ میرزاخانی در ریاضیات، سایر ریاضی‌دان‌های دنیا درباره او اینگونه می‌گویند که او تخیلی جسور و جاه‌طلبی بی‌رحمانه‌ای نسبت به ریاضی داشت. زمانی که میرزاخانی در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه «ساتر» شد، از معلمان و استادانش در ایران، هم در دبیرستان فرزانگان تهران و هم در دانشگاه شریف تقدیر و تشکر کرد.

میرزاخانی همیشه نگران عدم حمایت از زنان در عرصه ریاضیات بود. او در سال ۲۰۱۳ به انجمن ریاضیات آمریکا گفت: «در حال حاضر وضعیت زنان در عرصه ریاضی نسبت به زمانی که ما در این رشته رشد کردیم، بسیار پایین‌تر آمده است. تعادل حرفه‌ای و خانوادگی در این میان چالش بزرگی تلقی می‌شود. در سال‌های اخیر پیشرفت‌های خوبی مشاهده شده است و من امیدوارم که این روند تداوم داشته باشد». (سلامت آنلاین/ ترجمه: ندا اظهری)

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *