اثرات چشمگیر نان‌های حاوی سبوس بالا در کاهش وزن

[ad_1]

سلامت آنلاین- یک متخصص علوم غذایی با اشاره به اثرات چشمگیر نان‌های حاوی سبوس بالا در کاهش وزن گفت: واژه رژیمی به کار برده شده در نان‌ها معانی مختلفی دارد، این بدان معنا نیست که همه این نان‌ها می‌توانند در لاغری تاثیرگذار باشند، بلکه این نان‌های رژیمی بر حسب نوع آرد و مواد به کار رفته در آن اثرات متفاوتی بر لاغری و سلامت می‌گذارد.

دکتر محمدحسین عزیزی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: هر نان رژیمی که حاوی سبوس بیشتری باشد، تاثیر لاغرکنندگی آن نیز بیشتر می‌شود، سبوس به این دلیل که هضم نمی‌شود و سرعت دفع آن از بدن زیاد است، علاوه بر آن کالری زیادی را وارد بدن نمی‌کند، اگر در نان یا هر ماده‌غذایی دیگری به میزان کافی وجود داشته باشد، می‌تواند در کاهش وزن و لاغری مؤثر باشد.

وی توضیح داد: لازم به ذکر است تاثیر نان‌های سبوس‌دار بر لاغری در صورتی است که فرد به اندازه معین از این نان‌ها مصرف کند، برای این‌که مصرف نان حاوی فیبر و سبوس بتواند تاثیر مثبتی در کاهش وزن و لاغری داشته باشد، لازم است فرد مصرف کننده، به اندازه‌ای که از نان معمولی استفاده می‌کند، نان رژیمی را جایگیزین آن سازد.

عزیزی عنوان کرد: نوع دیگری از نان‌های رژیمی نیز وجود دارد که به علت وجود فیبرهای محلولی به نام «پری بیوتیک» که در روده تخمیر می‌شوند، به سلامتی و پیشگیری از بیماری‌هایی مانند دیابت، سرطان و بیماری‌های دیگر می‌تواند کمک کننده باشد.

به گفته این متخصص علوم غذایی از دیگر نان‌های رژیمی می‌توان به نان‌های حاوی آرد جو، آرد سویا اشاره کرد که تاثیرات «سلامتی بخش» بر بدن دارند، البته اگر در این آردها نیز به اندازه کافی فیبر و سبوس  موجود باشد بر لاغری هم می‌‍تواند اثر گذار باشد، در غیر این صورت تاثیری بر آن نخواهد داشت.

وی اظهار داشت: برخی نان‎‌های رژیمی خاصی نیز وجود دارد که فاقد گلوتن هستند و در افرادی مانند بیماران مبتلا به «سلیاک» که تحمل گلوکز موجود در آردهایی مانند جو را ندارند، مصرف می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس افزود: نان‌هایی که در آن‌ها از دانه‌های گیاهی و انواع سبزیجات مانند مغزهای آفتابگردان، تخمه کدو، کنجد زیره و شوید استفاده می‌شود و یا حاوی «امگا۳» هستند نیز بیشتر در جنبه سلامتی افراد نقش دارند و در جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌تواند مؤثر باشد، البته در مصرف همه نان‌ها به ویژه‌ نان‌های رژیمی رعایت اعتدال و میانه روی برای جلوگیری از اضافه وزن و مشکلات دیگر لازم است.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *