بدون منابع پایدار، نباید توقع زیادی از طرح تحول سلامت داشت

[ad_1]

سلامت آنلاین- نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه بدون تخصیص منابع پایدار، نباید توقع زیادی از طرح تحول سلامت داشت، عنوان کرد: اجرای طرح تحول سلامت شرایط بهداشت و درمان را بهبود بخشید که لازمه تداوم این طرح در آینده ، اجرای مصوبات مجلس در خصوص تخصیص منابع پایدار است و به همین دلیل قانون در هر شرایطی باید اجرا شود.

دکتر محمد حسین قربانی در گفتگو با سلامت آنلاین افزود: درست است که تجمیع بیمه ها منابع مالی مورد نیاز طرح تحول سلامت را تامین می کند، اما همه این منابع در تجمیع بیمه ها خلاصه نمی شود و می توان از راه های دیگری اعتبارات لازم را تهیه کرد.

وی ادامه داد: یکی از از این منابع ۹ بیست و هفتم حق بیمه کارگران است که تاثیر عمده ای در تامین منابع پایدار به همراه دارد. اگر دستگاه های ذیربطی که بسیاری از این منابع را به بخش درمان اختصاص نمی دهند، راغب به انجام این امر شوند،  این منابع تنها در بخش درمان هزینه شده و به سود کارگران نیز خواهد بود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس در خصوص اختصاص ۱۰ درصد از هدفمندی یارانه ها به طرح تحول سلامت عنوان کرد: یکی از پیشنهادات مجلس این بود که این ۱۰ درصد به طرح تحول سلامت تخصیص پیدا کند، اما به یاد داشته باشیم که این رقم ابا فروش نفت حاصل می شود و دولت به دلیل نوسان قیمت نفت، نمی تواند ۱۰ درصد یاد شده را به طرح تحول سلامت اختصاص دهد. به همین دلیل و برای پایدار بودن منابع پیشنهاد دادیم تا بودجه مورد نیاز طرح تحول از طریق یک تا سه درصد ارزش افزوده تامین شود و در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.  

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با ابراز خرسندی از توجه ویژه رئیس جمهور به تداوم طرح تحول سلامت خاطرنشان کرد: با اظهار نظرهای دکتر روحانی در جشنواره عمران سلامت که گفت مصمم هستیم تا با تامین اعتبارات لازم، طرح تحول سلامت ادامه پیدا کند، باور مجلس نیز بر این امر استوار است که مصوبات قانونی خود در زمینه تامین منابع پایدار برای طرح تحول سلامت را عملیاتی کند.

قربانی همچنین در خصوص تیم بهداشت و درمان در دولت دوازدهم بیان کرد: انتظار داریم رئیس جمهور جوانگرایی در انتخاب اعضای کابینه را خط مشی خود قرار دهد و از میان افراد جوان تر وزرای کابینه خود را انتخاب کند. در حوزه بهداشت و درمان، عملکرد دکتر هاشمی را مثبت ارزیابی می کنم و امیدوارم که دکتر هاشمی، وزیر بهداشت در دولت دوازدهم باشد.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *